Haber

Davutoğlu’ndan ‘oy oranı’ eleştirisine tepki: Masadan kalkalım o zaman

Altı Tablodan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ortak adayla ilgili olarak “Cumhurbaşkanı imza yetkisini Altı Tablo liderleriyle paylaşacak” derken, seçilen cumhurbaşkanı “Kabul etmiyorum. Oylarınız” dedi. da düşüktü. Bu kararı ben alıyorum.” Ya derse?” sorusuna verilen yanıtla ilgili tartışmaları takdirle karşıladı, “Dediği an kriz çıkar, çok net söyleyeyim, o cumhurbaşkanı Meclis’in desteğini kaybedecek. Ülke yeniden seçime gitmek zorunda kalacak” dedi.

Ahmet Davutoğlu, dün TELE 1’de Gökmen Karadağ’ın sunduğu “Açıkça Liderler” programına katıldı. Karadağ, Davutoğlu’nun bu sözlerine ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Bir gemiyi altı kaptan batırır, bir gemi bir kaptanla gider. Anayasanın vermediği bir yetkiyi kullanmaya çalışmak demokrasi değil, sivil darbe girişimidir. “

Davutoğlu, “Hükümetten bunu bekliyorduk. Aslında o açıklamayla anlatmak istediğim çok açık ama ben yanlış anlamış veya yeterince güçlü ifade etmemiş olabilirim.” “Daha önce bakanlar kurulunda olduğu gibi kararlarını bütün bakanlar imzaladı, sonra başbakan imzaladı. Başbakan imzalamadan karar Cumhurbaşkanlığına gönderilmez. İşte bakanlar başbakana vesayet uyguluyor. ? Bir istişare sistemi. Hükümet bu istişare sistemini yıktı ve bir adam daha ekledi” dedi.

‘ALTI BAŞ BAŞKAN BAŞBAKANIN ARDINDA DURMAKTAN GEÇMEDİ’

Davutoğlu şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanı vesayet altında olmayacak, sadece bu altı lider onun arkasında duracak. Arkasında duracak, üstünde değil. Cumhurbaşkanlığının bir adım, beş adım arkasında minnetle duracak. Benim ağzımdan hiçbir şey çıkmayacak. Başkan ne vesayet altında gösterecek, ne de bir uygulama olacak.”

‘İSTİSNALAR AŞIRI OLDU’

“İmzadan kastım, Cumhurbaşkanlığı kabinesinin bakanlar kurulu için karar alırken kurumsal aklı harekete geçireceğidir. Bu onun üzerinde bir vesayet oluşacağı anlamına gelmiyor. Bunu çarpıtan iki grup var. Benimle ilgili bir dava var, çabalarıma devam edeceğim. Ancak bazı muhalefet partileri de bana karşı çıkıyor. Haddi aşan ifadeler oldu.”

‘OY ORANINIZ NE KADAR BÜYÜK BİR SAYGIDIR’

“Gelelim oy oranlarına, bu çok büyük bir saygısızlık. Doğu Perinçek’in oyu ne kadar? Bizden yüksek değil. Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşüyor. Kendisine ölüm ipini atan Bahçeli’ye gidiyor. Bir başbakana.” amacı haline gelen bakan, ‘oyun oranınız nedir?’ Sorana kabalık derim Türk siyasetini bilmiyorsunuz diyorum.

‘ERDOĞAN DOSTLARIMIZI KANCALADI’

“Siyaseti çok bilene bırakalım. Oy oranı bu diyelim, masadan kalkalım o zaman. Hem E Saadet Partisi’nin hem de Demokrat Parti’nin oy oranlarına bakalım, gidersek seçimi kazanır mısınız? Türkiye’de yüzde 49,5 – 1,5 Arada fark yok ikisi de seçimi kaybediyor Erdoğan var gücüyle Vatan Partisi HÜDA PAR ile herkesle konuşuyor partileri çengelliyor Akşener Bey’i göreve davet ediyor. Partisinden Akşener Bey’e hakaretler yağdırdı.’Arkadaşlarımızı ayartmaya çalışıyor. Herkesle konuşur. Bu nedenle muhalefet olarak seçimi kazanamıyoruz.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu